Selina solutions

Selina solutions

Grade 6

Unitary Method | Exercise 13(A)

Question 12

Q12) Rohit buys 10 pens for ₹ 150 and Manoj buys 14 pens for ₹ 168. Who got the pens cheaper?

Solution:

Rohit buys 10 pens = Rs. 150

Cost of one pen = \frac{150}{10}=Rs.15

Manoj buys 14 pens = Rs. 168

Cost of one pen = \frac{168}{14}=Rs,12

Manoj buys cheaper pen.

Still have questions? Our expert teachers can help you out

Book a free class now

Want to top your mathematics exam ?

Learn from an expert tutor.

Book a free class now
subject-cta

Question 12

Q12) Rohit buys 10 pens for ₹ 150 and Manoj buys 14 pens for ₹ 168. Who got the pens cheaper?

Solution:

Rohit buys 10 pens = Rs. 150

Cost of one pen = \frac{150}{10}=Rs.15

Manoj buys 14 pens = Rs. 168

Cost of one pen = \frac{168}{14}=Rs,12

Manoj buys cheaper pen.

Still have questions? Our expert teachers can help you out

Book a free class now

Want to top your mathematics exam ?

Learn from an expert tutor.

Book a free class now
subject-cta
linkedin instgram facebook youtube
2020 © Quality Tutorials Pvt Ltd All rights reserved
linkedin instgram facebook youtube