chapter-header

RS Aggarwal Solutions Class 8 Mathematics Solutions for Direct and Inverse Proportions Exercise 12A in Chapter 12 - Direct and Inverse Proportions

Question 3 Direct and Inverse Proportions Exercise 12A

If 9 kg of sugar costs ₹238.50, how much sugar can be bought for ₹371?

Answer:

If more amount of sugar is bought the cost will also be more. Therefore it’s

directly proportional.

Let the amount of sugar be x kg, 9/238.50 = x/371

238.50 × x = 9 × 371

238.50x = 3339

x = 3339/238.5.

x = 14

∴ 14kg of sugar can be bought for ₹371.

Connect with us on social media!
2022 © Quality Tutorials Pvt Ltd All rights reserved