chapter-header

RS Aggarwal Solutions Class 7 Mathematics Solutions for Unitary Method Exercise 9A in Chapter 9 - Unitary Method

Question 2 Unitary Method Exercise 9A

If 8 kg sugar costs ₹ 260, how much sugar can be bought for ₹877.50?

Answer:

Solution:-

From the question,

Amount of sugar bought for ₹260 = 8kg

Amount of sugar bought for ₹1 = (8/260) kg

∴Amount of sugar bought for ₹877.50 = (8/260) × (877.50)

= 27kg

Connect with us on social media!
2022 © Quality Tutorials Pvt Ltd All rights reserved