chapter-header

RS Aggarwal Solutions Class 6 Mathematics Solutions for Ratio, Proportion and Unitary Method. Exercise 10C in Chapter 10 - Ratio, Proportion and Unitary Method.

Question 9 Ratio, Proportion and Unitary Method. Exercise 10C

35 inland letters cost Rupees 87.50. How many such letters can we buy for Rupees 315?

Answer:

Given 35 inland letters costs rupees 87.50

So, for rupees 1 we can buy = 35 / 87.50

= 0.4 inland letters

To buy for rupees 315 = 0.4 × 315

= 126 letters

Hence, we can buy 126 inland letters for rupees 315

Connect with us on social media!
2022 © Quality Tutorials Pvt Ltd All rights reserved