The denominators are different, then they are called unlike fractions.
Video transcript
"hello kids welcome to little homework my
name is hema
and i'm a lawyer tweeter and here we
have a question
hamid has built a cubicle water tank
with a lid for his house
with each other edge 1.5 meter long
he gets the outer surface of the tank
excluding the base
covered with the square tiles of a side
25 centimeter
find how much he need to spend for tiles
if the cost of a tile is rupees 360 per
dozen
okay so he has built a cubicle water
tank with this edges 1.5 meter long
so you first try to find out a total
surface area
where it has a five faces
so let's do it so each edge is
1.5 meter or we can write this as 150
centimeter
then total surface area will be
of water tank since it is a five faces
so it will be five into side square
so this is 5 into 150 centimeter
multiplied by 150 centimeter so we're
not multiplying the answer because we
require to cancel this further so we'll
leave the answer as it is here
so this is a total surface area of water
tank now we'll find out the surface area
of the
each tile now even the tile is
a square shape so surface area
surface area formula is side
into side so each side is 25 centimeters
so 25 centimeter multiplied by 25
centimeter
now here we have to find out how many
number of
tiles he require for that what we're
going to do we're going to divide
total surface of the water tank and the
surface area of the each tile
then we'll get the number of tiles so
here surface area of
tile
yes so number of
tiles will be equal to
total surface area of
water tank
upon surface area of tile
so we're going to substitute the value
here so this is 5 multiplied by
150 multiplied by 150
upon 25 into 25 so we can cancel 5 and
25
so here we'll get 5 ones are and 5 5's
are 25
and again 5 ones are and 5 30's are
and this is 25 ones are and 25 six are
so here we'll get 180 so total he
require 180 tiles
to build the tank but we will find out
the cost also we have given that cost
of the tile is 360 rupees per dozen
so we're going to find out cost per tile
will be how much
so
cost per
tile so total 360 rupees for
12 tiles that is a dozen tile means 12
tiles are there
so for one tile so cost of one tile we
can write down here
so cost of one tile
will be equal to 360 upon 12 so you can
cancel this you will get
30. so cost of each tile is 30
like that we have a 180 tiles so
therefore
cost of 180
tile will be equal to 180 multiplied by
30 so this is 5400
so total cost is 5400 so that's it
you're done with the solution
i hope you have understood this if any
questions or doubts you can leave a
comment below
and subscribe to this channel for more
videos thank you so much for watching
"